کاندوم چیست

کاندوم چیست؟ کاندوم وسیله ای است از جنس لاتکس که از تماس مستقیم آلت تناسلی زن و مرد جلوگیری میکند.این پوشش لاتکسی حالت انعطاف‌پذیری و کشسانی دارد و در اثر وارد شدن مقدار خاصی از فشار پاره نمی‌شود.اما انواع کاندوم را باید به صورت کلی به دو دسته کاندوم زنانه و کاندوم مردانه تقسیم کرد.

کاندوم مردانه:

استفاده از این ابزار محافظتی بسیار متداول بوده و آن را بیشتر با نام کاندوم خارجی می‌شناسند. کاندوم مردانه برای جمع آوری مایعات انزال بر روی آلت تناسلی مردان پس از نعوظ قرار می‌گیرد و با تنوع زیادی از جنس‌های مختلف تولید می‌شود.

کاندوم زنانه

این ابزار محافظتی با نام کاندوم داخلی هم شناخته می‌شود و هنگام رابطه جنسی درون واژن یا مقعد قرار می‌گیرد. اغلب افراد در مورد کاندوم زنانه چیزی نمی‌دانند و از کاربرد آن اطلاعی ندارند. شاید دلیل آن را بتوان دشواری قرار دادن پوشش محافظتی زنانه دانست.

کاندوم‌ها در اندازه و شکل‌های مختلفی وجود دارند. در اغلب موارد تنوع این ابزار محافظتی در نوع مواد سازنده آن‌هاست که می‌تواند شریک جنسی را در سطوح مختلف تحریک تحت تاثیر قرار دهد. اغلب کاندوم‌ها یک پوشش روان کننده دارند تا نفوذ به‌راحتی انجام شود، اما برخی دیگر که برای رابطه جنسی دهانی مناسب هستند در دسته وسیله پیشگیری طعم‌دار جای می‌گیرند.

در ادامه به برخی ار انواع مدل های کاندوم اشاره کرده ایم:

1- لاتکس طبیعی

کاندوم‌های لاتکس انتخاب اول اکثر افراد هستند. این ابزار محافظتی با خاصیت ارتجاعی می‌تواند تا درصد بسیار زیادی کشیده شود. اما برخی از افراد به لاتکس حساسیت نشان می‌دهند و دچار بثورات پوستی، سوزش یا خارش می‌شوند. همچنین احتمال لیز شدن این پوشش در تماس با روغن و روان کننده‌ها وجود دارد. اما می‌توان گفت کاندوم‌های لاتکس یک محافظت کننده قوی در برابر بیماری‌های منتقل شونده جنسی از طریق واژن، دهان یا مقعد محسوب می‌شوند.

2. لاتکس مصنوعی

کاندوم‌های لاتکس مصنوعی از جنس پلی‌اورتان ساخته می‌شوند. استفاده از این محصول با روان کننده‌ها و روغن مشکلی ایجاد نمی‌کند و در مقایسه با لاتکس طبیعی حساسیت‌زا نیست. اما باید گفت کاندوم‌های لاتکس مصنوعی خاصیت ارتجاعی کمتری داشته و کمی خشک‌تر به‌نظر می‌رسند.

3. کاندوم دهانی

در صورت داشتن رابطه جنسی دهانی یا مقعدی باید از کاندوم دهانی (دنتال‌دم) که نقش محافظتی دارند، استفاده کنید. این ابزار یک ورقه نازک لاتکس یا پلی‌یورتان است که همچون مانعی بین دهان و اندام تناسلی قرار می‌گیرد. سدهای دندانی می‌توانند خطر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی همچون HPV را کاهش دهند

4. پوست بره

این کاندوم‌ها که با نام انگلیسی lambskin شناخته می‌شوند از بافت طبیعی روده گوسفند تولید شده و به‌دلیل ایجاد حس پوست به پوست لذت جنسی بیشتری ایجاد می‌کنند.

اما باید بگوییم که این نوع پوشش محافظتی به‌طور طبیعی سوراخ‌های ریزی در بافت خود دارند که ایمنی آن‌ها را کاهش می‌دهد. بنابراین می‌توان کاندوم پوست بره را برای جلوگیری از بارداری مناسب دانست، اما ویروس‌های HIV و سایر بیماری‌های مقاربتی (به‌دلیل بسیار کوچک بودن) می‌توانند از روزنه‌ها عبور کنند.

5. اسپرم‌کش

کاندوم‌های پوشیده از اسپرم‌کش در ساختار خود ماده شیمیایی به نام نونوکسینول-9 دارند که می‌تواند باعث از بین رفتن اسپرم شود. با این حال متخصصان زیادی معتقدند این نوع ابزار محافظتی و مانع از بارداری مزیت بیشتری نسبت به انواع دیگر در پیشگیری از ورود اسپرم ندارد.

برای اثرگذاری بیشتر باید ماده اسپرم‌کش را به صورت جداگانه تهیه کرد که استفاده از آن توصیه نمی‌شود. زیرا می‌تواند باعث عفونت دستگاه ادراری زنان و افزایش احتمال ابتلا به ویروس HIV شود.

6. کاندوم‌های بافت‌دار

این ابزار محافظتی و پیشگیری از بارداری تنوع مختلفی همچون آج‌دار، میخ‌دار و دانه‌دار دارد. ساختار این مدل از کاندوم‌ها طوری طراحی شده که باعث لذت بیشتر شما و شریک جنسی‌تان شود. دنده‌ها و برجستگی‌ها در درون و بیرون این پوشش غلاف شکل قرار می‌گیرند تا موجب تحریک مستقیم شوند. دنده و برجستگی‌های درون و بیرون ابزار محافظتی بافت‌دار که به آن دانه‌دار، آج‌دار یا میخ‌دار هم می‌گویند، موجب لذت بیشتر شما و شریک جنسی‌تان می‌شود.

7. طعم‌دار

برخی از پوشش‌های جلوگیری از بارداری به‌منظور ایجاد تنوع و جذابیت در رابطه دهانی دارای طعم و بو هستند. ممکن است این رایحه و طعم در روان کننده روی کاندوم یا در ساختار آن تعبیه شده باشد. بسیاری از شرکت‌های سازنده این ابزار محافظتی علاوه‌بر توجه به عطر و طعم متنوع، رنگ خاصی برای کاندوم در نظر می‌گیرند. به‌عنوان مثال ممکن است وسیله پیشگیری با طعم موز در رنگ زرد تولید شود.

8. کاندوم تاخیری

مردانی که با مشکل زودانزالی مواجه هستند، می‌توانند از کاندوم تاخیری حاوی ماده شیمیایی لیدوکائین (نوعی بی‌حس کننده) استفاده کنند. این نوع پوش محافظت کننده مثل اسپری و قرص تاخیری باعث افزایش زمان رابطه جنسی می‌شود.

9.کاندوم از کجا تهیه کنم

معمولا برای تهیه کاندوم مراجعه به داروخانه ها مرسوم است و خیلی راحت با مراجعه به بخش بهداشتی داروخانه و انتخاب نوع و برند کاندوم آنرا تهیه کرد ولی اگر قصد خرید عمده کاندوم را دارید میتوانید با مراجعه به وبسایت رسمی برند مورد نظر بصورت مستقیم آنرا از کارخانه تهیه نماید

موارد استفاده از کاندوم:

دو مورد پیشگیری از بارداری و پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی از مهمترین دلایل استفاده از کاندوم هستند:

1-پیشگیری از بارداری:

استفاده مداوم و صحیح از کاندوم تا 98% از بارداری پیشگیری می‌کند! کاندوم با جلوگیری از برخورد آلت تناسلی مرد و زن مانع از آمیزش مایعات بدن آنها می‌شود و از بارداری‌های ناخواسته جلوگیری می‌کند. روشی بسیار آسان و مقرون‌به‌صرفه که در هر جایی که هستید می‌توانید از این روش ساده و بدون دردسر استفاده کنید.

2-پیشگیری از بیماری های مقاربتی:

استفاده مداوم و صحیح از کاندوم می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های آمیزشی (STD) را با درصد خیلی زیادی کاهش دهد. اگر نحوه صحیح استفاده از کاندوم رعایت نشود، احتمال درگیر شدن با این بیماری‌ها بیشتر می‌شود. حتی در شرایطی که به طور مدام از کاندوم استفاده کنید!

میزان اثرگذاری کاندوم چقدر است؟

میزان اثرگذاری کاندوم تا حد زیادی به استفاده درست از آن بستگی دارد. اگر کاندوم‌های مردانه را درست استفاده کنید تا 98 درصد احتمال بارداری کاهش پیدا می‌کند. بدین معنا که در طول سال از هر 100 مرد که کاندوم استفاده می‌کنند تنها 2 نفر از همسرانشان باردار خواهد شد.  در صورتی که اگر ابزار محافظتی استفاده نشود، این آمار از بین 100 مرد به 18 بارداری می‌رسد. میزان استفاده صحیح از پوشش غلاف شکل پیشگیری از بارداری در زنان 95 درصد اثربخشی دارد، اما اگر هنگام استفاده از آن دقت نکنید درصد موفقیت‌آمیز بودنش به 79 خواهد رسید.

از دیگر مواردی که می‌تواند میزان اثربخشی کاندوم را نشان دهد، کاهش ابتلا به بیماری‌های مقاربتی است. این پوشش محافظتی به‌طور 100 درصد از نفوذ ویروس HPV جلوگیری می‌کند، اما عملکرد آن در برابر بیماری HIV ضعیف‌تر است. زیرا احتمال آلوده بودن کیسه بیضه وجود دارد.

بهترین برندهای کاندوم موجود در بازار ایران کدام میباشد؟

در سال های اخیر کارخانه های بسیاری در ایران به ساخت و پخش کاندوم پرداخته اند و خرید عمده کاندوم را میتوان از آنها انجام داد که در این میان میتوان به برند با کیفیت و خوش آوازه ناچ کدکس اشاره نمود که در سال های اخیر محصولات متنوعی تولید و به بازار عرضه نموده است همچنین از دیگر برندهای با کیفیت در زمینه تولید کاندوم میتوان به برند کاپوت، اورز، شادو،ژولیت و ... اشاره نمود.